NAJWAŻNIEJSZE ZASADY GRY W KRĘGLE!
W piątki i soboty od godziny 18:00 nasz lokal jest dostępny wyłącznie dla Gości powyżej 18 roku życia.

BLOG

PUB & BOWLING

HADES

Najważniejsze zasady gry w kręgle! Jak liczyć punkty podczas rozgrywki bowlingu? Jak zdobyć 300 punktów?

Spotykasz się ze znajomymi na kręglach. Cziperki, dobry napój, dużo śmiechu. Idzie Ci całkiem dobrze, aż do rundy, w której „Twój najlepszy przyjaciel” nagle zdobywa dziesiątki punktów — nie wiadomo nawet za co! Na pewno automat się zepsuł. Coś przecież musiało zostać źle policzone! On nie mógł TAK PO PROSTU wygrać. Okazało się, że jednak mógł…

Kula w kręglach i bowlingu

Choć w Polsce słów „bowling” i „kręgle” używa się zamiennie, to obie gry się od siebie różnią. Również liczbą punktów, które możesz w nich wygrać. Najpopularniejszy jest bowling, w którym masz do zbicia 10 kręgli, ułożonych na polu trójkąta. Kula, którą tego dokonujesz, ma 3 otwory. Gra ma 10 rund. W każdej z nich oddaje się maksymalnie 2 rzuty. Właśnie w tę grę zagrasz w Hades Sport pub & bowling.
W kręglach klasycznych kula nie ma żadnych otworów. Gra polega na strąceniu 9 kręgli, ułożonych na polu kwadratu. Niewiele kręgielni w Polsce zaoferuje Ci możliwość gry w kręgle klasyczne. Skupimy się więc na bowlingu.

Ogólne zasady gry w bowling

Gra składa się z 10 rund. Każdy gracz w trakcie jej trwania może wykonać maksymalnie 2 rzuty. Dlaczego maksymalnie? Jeśli za pierwszym razem strąci wszystkie kręgle, drugi rzut w ogóle nie następuje. Wówczas kolejka w tej rundzie przechodzi już na kolejnego gracza.
Wszystko byłoby proste, gdyby liczyły się po prostu punkty uzyskane w ramach konkretnej rundy. Jeden strącony kręgiel = 1 jeden punkt. Tyle punktów, ile strącił kręgli — proste! Jednak w bowlingu można liczyć na pewne bonusy…

Punktacja: najważniejsze zasady

Maksymalnie gracz może uzyskać w czasie jednej gry aż 300 punktów. Wszystko za sprawą dwóch bonusów, które sprawiają, że gra jest naprawdę emocjonująca!
Strike
Strike następuje wtedy, gdy jednym rzutem gracz strąci od razu 10 kręgli. Co mu to daje? Z miejsca dostaje 10 punktów plus… bonus. Otrzyma dodatkowe punkty za każdy strącony kręgiel w ciągu kolejnych 2 RZUTÓW. To właśnie wtedy następuje magiczna kumulacja, podczas której jesteś zdecydowanie do przodu.
Spare
Tu także gracz otrzymuje na wejściu 10 punktów, ale ich zdobycie rozłożone jest na dwa rzuty w czasie jednej rundy. Na przykład: strącił 6 kręgli, a potem 4, 5+5, 3+7 itd. Rezultat to tzw. „spare”. Tu bonus jest już mniejszy. Dostajesz dodatkowe punkty za kręgle strącone w następnym jednym rzucie.

Jeśli Spare nastąpi w ostatniej rundzie, gracz może liczyć na dodatkowy rzut.
Jeśli Strike nastąpi w ostatniej rundzie — doliczane zostaną punkty z dwóch następnych rzutów.

Jak liczyć punkty?

To właśnie dzięki powyższym bonusom możliwe są najlepsze wyniki w kręglach. Bez nich, każdy gracz mógłby dostać co najwyżej 100 punktów (10 punktów w 10 rundach). Jednak strike i spare sprawiają, że liczba ta może wzrosnąć do 300 pkt. Chociaż strącenie kręgli nie jest skomplikowane, to uzyskanie dodatkowej liczby punktów wymaga już wprawy. Tak jak i ich liczenie. Właśnie dlatego wszystkie tory do kręgli zaopatrzone są w automatyczne systemy sumowania punktów. Teraz już wiesz, że działają poprawnie (nawet gdy wygrywa Twój znajomy).

Dla tych, co lubią wiedzieć więcej…

Interesuje Cię dobra zabawa tak bardzo, że aż chcesz o niej więcej poczytać? Wbijaj na naszego bloga:

Co tydzień najlepsze przepisy na drinka oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych.

Dołącz do grupy kilkuset osób ceniących rozrywkę lub wydarzenia sportowe. W każdy piątek na dobry początek weekendu dostaniesz 1 ciekawą rolkę ze świata rozrywki lub sportu. Oprócz tego podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych oraz przepis na ekstra koktajl, który będziesz w stanie powtórzyć w domu.
[activecampaign]