Kręgle dla początkujących: Poradnik dla nowicjuszy - Hades
W piątki i soboty od godziny 18:00 nasz lokal jest dostępny wyłącznie dla Gości powyżej 18 roku życia.

BLOG

PUB & BOWLING

HADES

Kręgle dla początkujących: Poradnik dla nowicjuszy

Stało się — dostałeś zaproszenie na kręgle. No, ewentualnie wykazałeś się bohaterstwem i sam wyszedłeś z inicjatywą. Zapomniałeś tylko o jednym: nie potrafisz w nie grać. Ba! Nie wiesz nawet, jak prawidłowo liczyć punkty! Możesz się jednak uspokoić, bo już za moment omówimy dla Ciebie podstawowe zasady bowlingu. I pamiętaj: liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Rozluźnij się więc, a do nauki zamów sobie, ot, drinka (spokojnie, może być bezalkoholowy).

Podstawowe reguły gry w kręgle — rundy i punktacja

Gra w kręgle składa się z 10 rund. W każdej z nich przysługują Ci 2 rzuty kulą. Za wyjątkiem ostatniej — wtedy, jeżeli zbijesz wszystkie kręgle, możesz rzucić 3 razy.
Czyli dokładnie tyle, ile głów ma Cerber. Przypadek? Nie sądzę.
Twoim celem jest oczywiście zbicie jak największej liczby kręgli (zwanych też pionami). A jak wygląda liczenie punktów? Banalnie. 1 trafiony cel = 1 punkt. Wyjątkiem jest, gdy trafisz wszystkie kręgle w 1 rzucie (strike) lub w 2 rzutach (spare). Wtedy otrzymasz bonus pod postacią mnożnika punktów.

Ale na temat punktów rozpisaliśmy się szerzej tutaj: Jak liczyć punkty podczas rozgrywki bowlingu?.

Ten bowlingowy slang musisz znać!

Gdy podwinie Ci się noga (albo przesadzisz z procentami przy barze) i w 2 rzutach nie zbijesz ani jednego piona — wówczas następuje miss. A Twoją nagrodą jest okrągłe 0 punktów.
Jeśli stłukłeś ostatnio lustro, a przez drogę przebiegł Ci czarny kot — wtedy często możesz doświadczać splitu. Czyli kręgli położonych w dwóch skrajnych rogach. Sposób na ich zbicie znają tylko najstarsi górale… to znaczy: strażnicy piekieł.
Jest jeszcze open frame, którego pewnie będziesz widział najczęściej. To sytuacja, gdy w 2 rzutach nie zbijesz wszystkich kręgli. Wtedy liczba trafionych pionów = liczba punktów za rundę. Proste niczym teksty Nirvany.
Jaka jest maksymalna liczba punktów w kręglach?
To dokładnie 300 punktów. Aby tyle zdobyć, musisz trafić strike we wszystkich 10 rundach. Pamiętaj jednak, że w ostatniej z nich rzucasz 3-krotnie. Czy zbijesz wszystkie kręgle 12 razy z rzędu? Jeśli tak, to stawiamy Ci wybranego drinka!

Idealna kula do kręgli — jak ją dla siebie znaleźć?

Kule do kręgli ważą od 6 do 16. Zanim jednak zaczniesz wielbić swoje bicepsy, to wiedz, że wagę podajemy w funtach. A 1 funt to w przybliżeniu 0,45 kilograma.
Kule różnią się nie tylko wagą, ale też rozmiarem (także miejscem na palce). Wybierz taką, która jest zarówno ciężka, jak i komfortowa. Brzmi jak sprzeczność? Powiedzmy, że powinna ona angażować około 70% Twojej siły mięśniowej.
Ale nie oszukujmy się. Gdy będziesz z dziewczyną, która Ci się podoba, to weźmiesz najcięższą.
Jak trzymać i rzucać kulą do kręgli?
Z reguły używa się palca środkowego, serdecznego i kciuka. Znamy jednak agentów, którzy zamiast “serdeczniaka” używają wskazującego. Cóż, są gusta i guściki.
Wedle słownika profesjonalistów: “kuli się nie rzuca! kulę się toczy!”. Dlatego staraj się nie wykręcać nadgarstków i nie wymachiwać barkami. Niech ciśnięcie będzie naturalne i niewymuszone.
Jeśli jesteś praworęczny — postaw przed siebie lewą nogę. Jeżeli rzucasz lewą ręką, to analogicznie — postaw przed siebie prawą nogę. Dziecko nie potrafi unieść kuli? Świetnie sprawdzi się zjeżdżalnia dla nich przeznaczona (kul, nie dzieci).
Uważaj, żeby nie przekroczyć linii faulu. Raz, że nie dostaniesz punktów za rzut, a dwa, że wywiniesz orła (bo tor jest śliski). Osoby, które grają czysto 4fun, często decydują się na wyłączenie linii. Kto bogatemu zabroni?

Kilka porad końcowych dla kręglowych nowicjuszy

Na zakończenie przygotowaliśmy kilka porad w pigułce:
Obuwie jest ważne! Dlatego skorzystaj z wypożyczalni i wybierz wygodne buty. Dzięki nim wykonasz nie tylko ślizg, ale będzie też bezpieczniej. Zapomnij o glanach czy (o zgrozo) szpilkach.
Możesz rzucać z miejsca! W teorii przed rzutem powinno wykonać się 4 kroki. Cytując klasyka: “a komu to potrzebne?”. Jeśli dopiero zaczynasz — na spokojnie możesz toczyć kulę stojąc w miejscu.
Poproś o ułatwienie! Kula raz za razem wypada z toru? Poproś o włącznie blokad przy bandach. Dzięki nim praktycznie zawsze zbijesz jakiegoś kręgla. A gra będzie przyjemniejsza!
Dbaj o bezpieczeństwo! Rzuć kulę dopiero wtedy, gdy maszyna ustawi kręgle. A gdy cokolwiek się zepsuje — poinformuj o tym personel. No i pamiętaj, że celujesz w piony, a nie ludzi.
To tyle. Jesteś już gotowy, żeby przejść przez nasze piekielne wrota Hadesu! Liczymy na Twoją obecność. No i kibicujemy, żebyś jak najbardziej zbliżył się do 300 punktów. Powodzenia!

Dla tych, co lubią wiedzieć więcej…

Interesuje Cię dobra zabawa tak bardzo, że aż chcesz o niej więcej poczytać? Wbijaj na naszego bloga:

Nirvana

Nirvana, lider ruchu grunge z Seattle, na początku lat 90. zmieniła oblicze muzyki rockowej. Ich przełomowy album „Nevermind” stał się symbolem pokolenia X, a charyzmatyczny lider, Kurt Cobain, ikoną buntu.

Czytaj więcej...

Co tydzień najlepsze przepisy na drinka oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych.

Dołącz do grupy kilkuset osób ceniących rozrywkę lub wydarzenia sportowe. W każdy piątek na dobry początek weekendu dostaniesz 1 ciekawą rolkę ze świata rozrywki lub sportu. Oprócz tego podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych oraz przepis na ekstra koktajl, który będziesz w stanie powtórzyć w domu.
[activecampaign]